Zapraszamy na spotkanie dotyczące zakresu i sposobu funkcjonowania statutów w szkołach.
Naszą gościnią będzie Anna Dęboń ze stowarzyszenia dO!PAmina Lab z Dąbrowy Górniczej.
Ania o sobie:
Jestem aktywistką edukacyjną i miejską, pedagożką, terapeutką, entuzjastką empatycznej edukacji, edukatorką leśną, przedsiębiorczynią animującą szkolne ogrody wspólnotowe, wolontariuszką i działaczką społeczną, pomysłodawczynią i realizatorką wielu projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, mamą dwóch nastolatek, której priorytetem jest dobro (nie tylko swoich) dzieci. Od lat angażuję się w działania na rzecz emancypacji dzieci jako kompetentnych i pełnoprawnych aktorów życia społecznego, powszechnego uznania ich podmiotowości i praw m.in. w środowisku szkolnym, a także praworządności w szkołach w ogóle. Szkoła jest pierwszym doświadczeniem państwa. Powinna pokazywać, że państwo demokratyczne działa w sposób przejrzysty (obywatele/ki mają i znają swoje prawa, przedstawiciele/ki władzy je respektują, władza jest rozliczana). A uczy (niestety i na ogół) bezwolnego władzy posłuszeństwa i wykonywania jej poleceń, nawet jeśli jest to sprzeczne z prawem (patrz m.in. niezgodne z prawem statuty szkół). Wiedzą na temat prawa do informacji, praw człowieka, praw dzieci, praw uczniowskich, demokracji i SAMOrządności najbardziej lubię dzielić się z dziećmi i młodzieżą. Chcę, aby obywatele i obywatelki (już w szkole):
„-pytali o ważne dla nich sprawy (…) za które odpowiedzialne są instytucje publiczne;
-znali swoje prawa (…);
-chcieli i umieli egzekwować swoje prawa współpracując na równych zasadach z władzami, organizując się, kontrolując władze, skarżąc i korzystając z gwarantowanych wolności.”
W ramach działalności Stowarzyszenia dO!PAmina Lab działam na rzecz szeroko pojętych zmian w systemie edukacji. Chcąc aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym Dąbrowy Górniczej, inicjuję i współtworzę obywatelski ruch miejski „Dąbrowa jest nasza”.
Link do spotkania:
https://psal.clickmeeting.com/o-szkolnych-statutach
Id wydarzenia: 991-673-333
—
Projekt sfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.